Nasıl Yemek Yapabiliriz?

>> Nasıl yemek yapabilirim?

>> Bu işe nereden başlayabilirim?

>> Yemek yapmayı gerçekten de istiyor muyum?

Bu soruları kendinize sorduğunuzda vereceğiniz yanıtlar sizin bu yoldaki en iyi rehberiniz olacaktır. Hepimizin çok sevdiği bir şey varsa o da yemek yemek 🙂 Hiç kimse önüne hazır gelmiş yemeği kaçırmak istemez. Ben nazlı kişiliğe sahip insanlar ve yemek yemek istemeyen bebekler hariç herkesin bu duruma olumlu yaklaştığını gördüm. Şundan da eminim ki nazlanan kişiler de acıktığında dayanamayıp,  kendilerine hazırlanmış yemeği,  ” Hadi Yemelisin.” demeden yiyeceklerine inanıyorum. Bebeklere geldiğimizde ise onların özerklik çatışmalarından dolayı kendi başına yemek yeme savaşını verdiklerini düşünürsek onların da yemek yemeye hayır demediklerini görebiliriz. Görüyoruz ki herkes bu işi çok seviyor.

Yemek yemeği seviyorsak bir de bunun nasıl yapıldığıyla ilgili bir şeyler de düşünmüyor değiliz. Biri yemek yaparken yanında durduğumuzda, sohbet etmeye başladığımız ilk andan itibaren “Nasıl yemek yapabiliriz ?” sorusuna yanıt vermeye, gizil öğrenmeye başlıyoruz. Bunun uzun zamandır devam eden bir olay olduğunu düşünürsek aslında hepimizin aklının bir köşesinde nasıl yemek yapabiliriz, nereden başlayabiliriz sorularına yanıtlar bulmaya çalıştığı gerçeğini net olarak görebiliriz.

Bazen bir arkadaş grubunuzla iken ya da samimi olduğunuz bir arkadaşınız bir yemek yaptıktan sonra yemeği ilk sizin tatmanızı istediğinde ve sonrasında “Yemek nasıl olmuş?” ya da ” Nasıl olmuş yemek?” gibi sorular sorduğunda ” İyi yaa…”, “Fena değildi…”, ” Her zamanki gibi…” gibi yanıtlar veririz.

Bir şeyleri başarabilmek için içinizden gerçekten de istediğinizde onu yapmaya, yapabilmeye gayret edersiniz. Kendinizi o konuda geliştirmeyi ve daha iyisini hatta en iyisini yapabilmeyi istersiniz. Bir gün arkadaşlarınıza yapacağınız bir yemek sonrası gelen dönütlerde  ” Sen harikasın. Yediğim en güzel yemekti.” , ” Çok beğendim bir tane daha alabilir miyim?”… gibi devam eden cümleleri duyduğunuzda aslında orada birçok durumla karşı karşıya kalınır. Bu durumlar şu şekildedir :

  1. Aranızda yemek yapmayı bilmeyen ama hevesli olan birileri varsa o sizin için yakın zamanda yemek denemelerine başlayacaktır.
  2. Yemek yapmayı bilmeyen, içinde hevesi de olmayan birilerinde istek olmasa da “Güzel bir şeymiş yemek yapmak aslında… ” diye heveslenmeye başlayacaktır. Heveslenme durumu da bir harika olacaktır. Çünkü o kişi için güzel bir başlangıç olacaktır.
  3. Yemeği lezzetli yapan kişi iyi yemek yapma işi pekiştiği için daha da güzel, farklı çeşitlerde, farklı şekillerde size yeniden yemekler yapacaktır.

sandvic

İçinizde gerçekten de yemek yapmak istiyor muyum heyecanı birden olmasa da yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Heyecan sizin bir şeylere başlamanızı, bir şeyler yapmanızı isteyecektir ki bu da ilk olarak tabiki mutfağa girmekle olacaktır. Biz de diyoruz ki ” Mutfağınıza Hoş Geldiniz! “ Ufaktan kendi başınıza başka birine seslenmeden sandviç hazırlamaya başlayabilirsiniz. Belki basit hazırlanabilecek aklınıza gelen şeyleri yapmaya başlayabilirsiniz… Kendinize geldiğinizde mutfakta kendinize salata yaptığınızı görürseniz sakın şaşırmayın. Salatalık soymaya başladığınızı görseniz bile bu da bir başlangıçtır. 🙂

İçinizdeki hevesi doğru şekilde yavaş yavaş pekiştirerek ve bu yolda küçük adımlar atarak devam ettirmelisiniz ki tadından geçilmez birbirinden lezzetli yemekler yapabilmeye giden yolu kat edebilesiniz…

İlk yorumu siz yazın!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.