Babalar Neden Yemek Yapmayı Sevmezler?

Bir erkek hayatı boyunca hep hazır yemeğe alışmış, bir kez olsun mutfağa girip bu işlerin nasıl olduğunu merak etmemişse zaten bundan sonra da pek bir şey beklememek gerekir. Durumun doğasında aykırılık var bir kere! Değil mi? Kısa bir yolculuk yaparak bu durumların neden böyle olduğuna, gerçekten de böyle mi oluyor diye bir bakalım.

Çocukken annemizle birlikte mutfakta çokça vakit geçirmişizdir.Annemizin mutfakta yapacağı her işte yardım etmek, bir şeyler yapabilmek için az ısrar etmemişizdir. Yardım ederek bu işleri öğrenmeye, girişimciliğimiz engellenmediği sürece hep ısrar etmeye devam etmişizdir. Fakat belli bir dönemden sonra annelerimizin bize her şeyi hep hazır olarak vermesi, her işe olan girişimciliğimizin mutfak işlerinin tehlikeli olmasından dolayı engellenmesi çocukların düşüncelerini de köklü olarak değiştirmeye başladığımızın ilk adımı olmaktadır. Bu sayede hayatını etkileyecek ilk engeli annelerimiz çocuklarına kasıtlı olarak öğretmiş oluyor.

Anneler çocuklarını yetiştirdikleri her dönemde bazen bilinçsizce verdiği cevaplar çocuklarının geleceğine de olumsuz etki ediyor. Bunlardan biri az evvel söylediğim gibi çocukların basit olarak kendi yemeğini yapabilmesi, hazırlayabilmesi genel olarak mutfak bilgisine sahip olabilmesinin önüne geçiyor.Annelerin çocuklarına bilinçli yanıtlar vererek onların daha bu iş için hazır olmadıklarını,yakın zamanda bunu öğrenebileceğine dair cevaplar daha açık ve daha anlaşılır olacaktır. Anneler çocuklarının kıyafetlerinin yıkanmasına, düzenlenmesine, hangisini giyeceğine karar vermeleri çocuklarını tamamen kendilerine bağımlı yapıyor. Anneler çocuklarının odalarını ve eşyalarını toplamalarını onları düzenli bir şekilde yerlerine yerleştirebilmelerini istiyor ama bu işleri daha başından beri kendileri yapıyorlar. Sonrasında neler oluyor hepimiz görüyoruz.

Ağaç yaşken eğilir diye boşuna dememişler. Çocuklarınızı daha çekirdekten yetiştirip onların gelişimleri için doğru adımlar atabilirseniz gelecekte bunlar birer birer size geri dönecektir. Her geçen gün çocuklarımız büyüyor. Onların gelişimlerini yakından takip ediyorsunuz. Her yaş döneminde gerekli görev ve sorumlulukları öğrettiğiniz kadar size dönüşü oluyor. Verdiğiniz eğitim sonucunda başarılı sonuçlar görebiliyorsanız bu doğru adımlar attığınızın işaretidir. Yaşları ilerledikçe çocuklarınız kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi öğrenmeye başlayacak. Ve siz eğittiğiniz kadar durabilecek, siz öğrettiğiniz kadar kendini geliştirebilecek.Siz rehber olabildiğiniz kadar çocuklarınız dış dünyayı tanıyabilecek. Zaman gelecek kendi hayatlarını kurma noktasında kendi çizgilerini çizecekler. Gün gelecek çocuklarınız size bu zamana kadar verdiğiniz eğitimin sonuçlarını yansıtacak.

Durum böyleyken başarılı bir eğitimle yetiştirilen çocukluk sonrası başarılı bir hayat çizgisi çizebilen bireyler hayatının her aşamasında başarılı olurken; özerkliği engellenerek başarısız bir şekilde yetiştirilmiş çocukluk sonrası kendi çizgisini çizmekte zorlanan bireyler başarısızlıklarla ya da engellerle karşılaşacaktır. Bu engellerin bir tanesi de bir erkeğin mutfak hakkında bir bilgisinin olmaması ve hayatı boyunca hep hazır yiyip her şeyi hazır beklemesidir. İnsanın kendi işini kendi yapabilmesi kadar güzel bir şey var mı ki ? Bir de bağımlı olarak yaşayan ve kendi başına bir iş yapamayan insanlar var. En kötüsü de bu bağımlılığı hayatı boyunca devam ettirip bağımsız olabilme çabalarının içerisine girememiş olanlardır.

Yakın zamana kadar erkeklerin bu başarısızlığı gözardı edilerek tüm iş bayanların sırtına yüklenip bir ömür boyu ondan beklenen her işi onun yapmasının istendiği bir gerçek vardı. Bu gerçekten acımasızlıktı. Kadın cefakarca kendi işlerinin yanında erkeğinde yapması gereken işleri yapıp isyan etmeden ömrünün tamamını bu şekilde geçiriyordu. Artık devir değişti. Eski köye yeni adetler gelmeye başladı. Gelişen hayat şartları artık kadına da ağır gelmeye başladı. Yaşam mücadelesi insanların kendi işlerini yetiştirebilme konusunda yetersiz gelmeye başladı. Herkes elini taşın altına koymaya başladı. Çünkü herkes buna mecbur. Hal böyle olurken artık erkeklerin de kadınlar gibi androjen kimlik kazanması gerekiyor. Artık yemek yapan sadece kadınlar olmamalı. Erkekler de yemek yapabilmeli!

Bu zamana kadar bahsettiğimiz bu durumlar yüzünden babalar yemek yapmayı sevmiyordu, babalar yemek yapmayı zaten bilmiyorlardı ki! İstisnai durumlar var ki bazı erkekler eşlerinin yemeklerinin lezzetine doyamadıkları için işi eşlerine bırakmış durumda. Fakat hiç mi yemek yapmıyor bu erkekler? Arada küçük jestlerle eşlerine güzel yemekler yapmaya çalışarak onları şaşırtabiliyorlar. Bu erkekler çocuklarına model olup daha küçük yaşta doğru örnekler görerek hayatını daha küçükten şekillendirmeye başlıyor.

Ailesine arada güzel yemekler yapabilen eşini şaşırtabilen bir baba şu anda bugün ne yemek yapsak adresine gelip yemek tarifleri araştırırken bu yazıya denk gelmişse ne mutlu o babaya. Eli öpülesi babalar onlar =) Yemek yapmayı bilmeyen fakat yeni araştırmalar sonucu bu işe merak salmış ve yemek yapmayı öğrenerek çevresine örnek olmak isteyen eşini şaşırtmanın yolu yemek yapmaktan geçer diye düşünerek sitemizi ziyaret ederken bu yazıyı okuyan babalarımız onlar çok daha şanslılar! =) Verdikleri bu karar onlar için ne kadar doğru olduğunu biz de çok iyi biliyoruz. Ve yemek yapmayı sevmeyen babalar… Onlar için söylenecek en güzel şey bugün yeni bir başlangıç yapıp ailesine ve en önemlisi de eşlerine kısa sürede lezzetli yemekler yapmayı öğrenip yemek yapabilmek olmalı. Bugün güzel bir başlangıç yapmalısınız. Ailenize uzun zamandır güzel bir sürpriz yapmadıysanız bu fikir size ve ailenize paha biçilemez bir mutluluk verecektir. Çevrenize örnek olabilecek bir davranışla bunun yararını göreceksiniz. Çocuklarıyla birlikte vakit geçirmek isteyen babaların yapabilecekleri en güzel şeylerden bir tanesi de çocuklarınızla birlikte tatlılar, pastalar yapmak. Arada kendinizi de şımartabilirsiniz 😀

Hayat yaşamaya değer! Güzelliklerle dolu ömrünüzde hayatınıza gizlenmiş mutlulukları keşfedin! Siz bunu hak ediyorsunuz =)

Bu arada artık babalar da eşleri gibi ailesine yemek yapabilmeyi seviyorlar =)

İlk yorumu siz yazın!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.