Annemizin Yemekleri Neden Daha Lezzetli Olur?

 

Annelerimiz bizim herşeyimiz… Anne deyince akan sular durur. Ruhumuz huzur bulur, gözlerimiz mutluluk cennetine döner, içimiz ısınır… Ayakları altında cennet olanın, elinde cennetin lezzeti olmaz mı?

 

Annelere ithafen yorumlanan bu güzel besteyi sizlerle paylaşarak yazımıza başlamak istedim. Annelerimizin yemekleri her daim lezzetli olur, çünkü anne eli diye muazzam bir kavram var . Anne eli miii ?? Evet evet anne eli … Bunun üzerinde biraz durmak istiyorum çünkü hayatımızdaki en özel insan olan annelerimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez de bugunneyemekyapsak  da birlikte konuşalım.

İster nasırlı olsun, ister çatlaklı; saçınıza, yüzünüze, yanaklarınıza değmesini en çok istediğiniz şeydir. Şöyleki onu, dünyanın en yumuşak, en değerli kürkünün temasına tercih edersiniz. Anne emektardır, cefakardır, çilekeştir, sizi bugünlere getirendir. Gün gelir anne yatağa düşer, şuurunu kaybeder, gözleri görmez olur. O haldeyken yüzünüze dokunduğunda bile, sizi tanıdığını hisseder, avucunu göz yaşlarıyla yıkar, kokusunu ciğerlerinize doldurur, şefkatini esirgemez.

Anne eli …

Şefkat sözcüğünün bir annede barındığı yerdir. İnsanın içini ısıtır, güven hissi verir. Saçları okşadığı vakit uyutur, uyku hapı gibidir. Öpülesi en güzel eldir. Tene dokununca merhemdir. Mis kokulu bahardır. Yenen yemekte lezzettir. Her sabah sizi uğurlamak için sallanan en güzel eldir. Size edilen dualar için açılan en temiz eldir. Ateşinizi ölçen termometredir. Kulağınızı çekmesinden utanmadığınız tek eldir. Size verilen emeğin emektarıdır. İlk adımları attığınızda size güç olandır. Cebe konan ilk harçlığın kaynağıdır. Suratınızda patladığında yerinde güller açan dünyanın en güzel elleridir.

Başınızı okşayan ve her daim sıcak olan yumuşacık eldir. Nasıl da güzel kokar o el. Öyle bir eldir ki anne eli, dokunduğu her şeyi güzelleştirir. Mümkün değildir o elden çıkan yemeğin lezzetinin kötü olması.  Hiçbir el o elin yumuşaklığını vermez, her düştüğünde elinden tutmaz. Arkanızı her zaman toplayan eldir.. Ağrıyan sırtınıza usanmadan masaj yapan eldir… Saçınızı okşayıp, sırtınızı sıvazladığında bütün kötü enerjiyi alan, o varken asla yalnız olmayacağınızı hissettiren eldir.. Dünyanın en yumuşak, en tatlı, en sıcak ve şefkat dolu elleridir. Dokundukça güven verir, arkanızda kimse olmasa bile o ellerin sahibinin olduğunu anlarsınız ve gülümsersiniz. Kaç yaşına gelirseniz gelin karşıdan karşıya geçerken sizi korumak için doğallıkla uzanandır. Başımız ağrıdığında sanki ağrıyı söküp alacakmış gibi başımızda gezinen , canımız sıkkınken dizlerine yattığımızda da saçlarımızı okşayıp “hepsi geçecek” diyerek, hissettirerek hayatınızdan hiç çıkmayacak olmasını dilediğiniz eldir. Yani anne eli değen her şey süperdir.

Acıktığımızda  en  güzel  yemekleri  yapan  eldir. Çünkü  anne  eli sevgi katıcı bir eldir ve dünya üzerinde bu denli lezzetli ve güzel bir şey daha yoktur. Peki ne yapar bu sevgi katıcılar diye aklınıza takılıyor değil mi? İşte yanıtı 🙂

Hepimiz biliriz ki sevgi katıcılarımızın yemekleri çok lezzetli olur; bunun sebebi  annemizin yemeğe sevgisini, emeğini katmasıdır. Yiyeceklerle konuşarak onlara gülümseyerek,  bakarak sevgilerini katıyorlar. Eeee haliyle annelerimizin sevgi ve emeklerinin karışımı sonucunda ortaya çıkan yemeğin tadı paha biçilemez oluyor değil mi ? 🙂 Yemekleri eşini, çocuklarını düşünerek yapar. “Ben bunu yapmak zorundayım.” diye değil gerçekten can-ı gönülden istediği için yapar.Tabii isteyerek yapılan her şey gibi yemekler de çok güzel olur. Geçmişin verdiği tecrübe , o anki mutlulukları biz çocuklarının mutlulukları annelerimizde böyle bir lezzet şölenini oluşturmaktadır. Bir de çocuklar bunu benim annem yapmış diye de daha zevkle, iştahla yerler. Yani her şeyin tekdüzeleştiği, lezzetinin kaçtığı şu günlerde onlar bizim için oralarda çalışıyorlar, onlar sevgi işçileri!

Sevgi işçisi olmak ya da sevgi katıcı olmak çok zor değil, çünkü bunun için çok iyi matematik, fizik, tarih, edebiyat vs bilmenize gerek yok. Kocaman bir yüreğiniz olması sevgi katıcı olmanız için yeterli. Siz de sevgi katıcı olmayı istemez misiniz? Zamanı geldiğinde elbette olmayı çok isterim dediğinizi duyar gibiyim. :))

Onları baş tacımız etmeden bir günümüzün bile geçmemesi dileğiyle mutluluk ve sağlıkla dolu günler sizinle olsun…

Bir tek annem olsun bana bir şey olmaz 🙂 🙂 (ııımmm şeeey babam da olsun tabi 😀 babalar olmazsa olmaz )

 


Kategoriler: Genel Pratik Bilgiler

İlk yorumu siz yazın!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.